Vlčata - pro rodiče

Dobrý den rodiče,
tato část stránek je zase výhradně určena Vám, rodičům vlčat. Ne vše lze předat zkrácenou formou SMS zprávy, takže zde vždy budou dodatečné informace, letáčky apod. Také zde budou "viset" formuláře na vytištění, pokud ten Váš ztratíte.

 

VÝPRAVA DO JOSEFOVA

26.4-28.4 vyrazíme na další velkou oddílovou výpravu. Po povedeném výletě na pohraniční opevnění minulý rok letos navštívíme pevnostní město Josefov.

Stejně jako minule se mi podařilo zajistit ubytování u místního skautského oddílu. V sobotu navštívíme Josefovskou pevnost včetně podzemí a v neděli poté projdeme Babiččino údolí, zříceninu hradu a rozhlednu. Pokud by v sobotu zbyl čas, ještě je možnost odpoledne navštívit Výtopnu Jaroměř a prohlédnout si parní lokomotivy.

Předběžně odjezd na pátek 16:20 z Kolína, opět vlakem, a příjezd v neděli 17:08 také do Kolína. Ještě je možné, že konkrétní vlaky budu měnit, neberte to tedy jako zcela pevnou informaci.

Konkrétní cenu také ještě upřesním, avšak podle zkušeností z minulého roku se bude pohybovat kolem tisíce korun.

Podrobnosti budou následovat, až domluvím konkrétní prohlídky a data.

poznamkacs40_1_big.jpg

 

vojtisek10.jpg

 

 

Předběžná přihláška na tábor:

 

Předběžná přihláška

Možnost plnění Vlčků

Letos, kromě práce se stezkami, se také zaměříme na plnění Vlčků. Jedná se o nášivky na kroj, kdy každá se skládá z deseti úkolů, které se plní v průběhu skautského roku a po splnění vlče obdrží již zmíněnou nášivku. Aktuálně budu s kluky, kteří budou chtít, plnit Čtenáře/Zdravotníka/Kuchaře/Sportovce/Ajťáka a Deskovkáře.

Každý z vlčat, kdo o plnění projeví zájem, dostane možnost. V případě, že by byl zájem plnit i nějaký jiný z tříceti vlčků, není problém. Přiložím sem jejich seznam spolu s úkoly, stačí si papír doma vytisknout a podepsat úkoly, které je možné doma splnit. Já potom po ověření těch, které spadají do skautské činnosti, vlčka objednám a předám. Šest vybraných objednám s předstihem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o možnost se rozvíjet mimo klasickou schůzkovou aktivitu, budu veškerou iniciativu ze stran kluků plně podporovat a rád vyjdu vstříc. Stejně tak ocením, pokud jim pomůžete i Vy. Já sám si budu během roku plnit jednu nebo dvě odborky výrazně větší náročnosti, abych se přidal, a očekávám, že se k nám přidá i Luky, oddílový rádce.

To samé samozřejmě platí i o stezkách, které jsou daleko jednodušší než odborky, a v podstatě se jedná o jednoduchý úvod do skautského života/představení organizace a jejího fungování přizpůsobené vlčatům. Ty se budeme snažit plnit během schůzek, avšak tam je čas i má pozornost omezená, takže pokud si někdy k stezce sednete s dětmi, budu vděčný. A oni také, pevně věřím, protože za úspěšné splnění Nováčkovské zkoušky (první knížky) dostává vlče žlutý skautský šátek :-)

S pozdravem a přáním zdaru v lovu odborek,

Petr "Kubča" Kubec

Nové nápoje značky Prime:

Rodiče našich dětí,

poslední měsíc či dva se stává stále rostoucím trendem pití amerického nápoje Prime. Ten se na českém trhu vyskytuje ve dvou podobách a obě mohou být pro děti škodlivé. Zároveň se prodává za poměrně vysoké peníze (i u nás v Plaňanech ve večerce za tuším 140 korun za 0,5l láhev. V Brně za 170 korun). První varianta v malých plechovkách obsahuje 200mg kofeinu, tedy ekvivalent 4 espress. Ta druhá, v plastu, je určená pro profesionální sportovce, a ač neobsahuje kofein, stále není vhodná pro každodenní pití. A rozhodně ne pro děti.

Nemám v plánu Vám radit, jak přistupovat k tomu, co Vaše děti pijí, co jim dovolovat a co ne. I "klasické" energetické nápoje zdaleka nejsou ideální, natož ta spousta limonád, které zbožňuju i já. Chtěl bych vás ale poprosit, ať nikomu z nich nedáváte Prime na schůzky nebo výpravy (i kdyby jen lahev od něj s jiným pitím). Kluci se tím chlubí těm, kteří na láhev nemají, rvou se o ně a obecně kvůli nim vznikají problémy. 

Skaut byl měl být místo, kde nezáleží na sociálním statutu členů. Kde si každý, nehledě na pozadí, z kterého pochází, může zažít stejné zážitky a tomu se snažíme přizpůsobovat cenu výprav, tábora i členství (letos stoupne na 1 000, stále se však jedná o jeden z nejlevnějších koníčků). Situace jako tato by vznikat neměly.

V případě, že byste měli zájem se v tématu informovat více, přikládám některé z mnoha informací, které se o nápojích objevily za poslední měsíc v českých médiích. 

Děti můžou mít z Prime Energy arytmii. Je to dávka kofeinu jako tři silná espressa, říká Suchánek

Nápoj s draslíkem uškodit nemusí. Dokud se nepředávkujete, varuje expert

Stojí i přes 200 korun. Nápoj je u dětí hitem, může jim však uškodit

Za zmínku stojí, že oba nápoje již aktivně zakazují mnohé školy. I ty, kde jsou jiné energetické nápoje povolené.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne,

Petr Kubec

Nápoje Prime Hydration

Společná fotka ze zářijové výpravy

Výprava 9-11.6 2023 do Králík

Fotky z výpravy:

 

https://drive.google.com/drive/folders/1iEbt8nNZSRzWIRkeRznBlD5CFYwSF56B?usp=sharing

 

Střediskové šátky/trička

 

- Šátek dostane každý z kluků, kdo splní Nováčkovskou zkoušku (Stezku). Pár jich ho už dostalo, ostatní mají možnost do tábora, eventuelně i během něj zkoušku dohnat. Turbánek (na udržení šátku na krku) dostane každý kdo dojede na tábor ode mne.

 

Tábor 2023:

Seznam věcí a informace:

Příjezd na tábor

 

Sobota 1.7: 10-12 hodin. Jede se dle následující mapy po lesní cestě až k táboru. U brány při vstupu do lesa bude navigovat někdo od nás. Tábor je přesně zde: tábořiště

Pokud vás mapa bude navigovat skrze osadu Za Cihelnou, nejezděte tam, cesta není průjezdná, i mapa ukazuje, že poslední část je nutné dojít pěšky po lávce, asi 700 metrů se zavazadly. Je to možné, ale nepohodlné.

V případě, že se bude někomu z kluků více stýskat, což je pravděpodobné, je možné, že zavolám a nechám ho s vámi chvíli popovídat. Obvykle to jednou, dvakrát za tábor nastane. Samozřejmě se klidně můžete ozvat i vy s tím, jak se daří/co dělají, nemám problém poslat nazpět fotku. Také sledujte střediskový Facebook, budeme tam, snad pravidelně, přidávat fotky z tábora. Samozřejmě čím více pohledů klukům pošlete, tím lépe, stejně tak nějaká sladkost potěší :)

Jak jsem psal v souboru, ty větší krabičky budou přerozdělené, jinak to kluci zlikvidují okamžitě a bude jim zle, tak je lepší s tím kdyžtak počítat. Doporučené kapesné je někde v rozmezí kolem 500-700 korun. Půjdeme cca třikrát nakoupit a je v plánu návštěva pouti, kde i ty nejmenší atrakce již stojí od 100 korun výše, tak ať kluci alespoň někam mohou. Určitě ale není třeba více, než např. 800, to je zbytečné a akorát to zbyde. Všechny vlaky/vstupy a jídlo je samozřejmě hrazené. Počítejte taky se 100 korunami za střediskové triko pro každého člena tábora.

 

Následující prosíme odevzdat v den příjezdu na tábor:

 

Prohlášení o bezinfekčnosti:

 

Souhlas zákonných zástupců s poskytováním informací o zdravotním stavu dítěte vedoucímu/zdravotníkovi akce:

Posudek o zdravotní způsobilosti (většina lékařů má vlastní):

Zdravotní dotazník:

 

Pro případ, že jste zatím nevyplňovali přihlášku do junáka (dlouhodobější nemoc či jakýkoliv jiný důvod), přikládám i ji, opět, stači vytisknout a v pátek na schůzce předat vedoucím, případně naskenovat a odeslat na můj e-mail.

Přihláška mladšího člena:

VĚCI, KTERÉ BY SI VAŠE DÍTĚ MĚLO BRÁT KAŽDÝ TÝDEN NA SCHŮZKU

  1. OBLEČENÍ NA ZAŠPINĚNÍ PŘÍP. I NA ROZTRŽENÍ
  2. PITÍ - pokud možno nee žádné sladké limonády
  3. SVAČINU - něco malého na chuť
  4. TUŽKU - obyč. či propisku
  5. OBALENOU STEZKU - je to knížka, která vlčáky provádí světem skautingu, vysvětluje některé základní pojmy. Pomůcka jak pro vedoucího tak i pro vlčáka při učení se (co a kdy by se v daném věku mělo dítě učit) a zároveň slouží jako jasný ukazatel toho, co už vlče umí (jednotlivé splněné body vedoucí, rodič či starší vlčák podepisuje přímo do stezky).
  6. ŠÁTEK NA HRY (TROJCÍPÝ) - klasický trojcípý šátek, na hry, zdravovědu atd.
  7. UZLOVAČKU - lano délky 2 metry, se zatavenými konci, tloušťky přibližně 5 mm. Buď si sežente vlastní, nebo při různých akcích uzlovačky dokupujeme a dětem rozdáváme.
  8. ZÁPISNÍK - sešit formátu A5, tvrdé desky. Slouží na zápisky, vkládání obrázků, šifer atd.