Středisko

První písemná zmínka o středisku pochází z roku 1931.  Poslední obnovení proběhlo v roce 1990 a od té doby se postupně rozrůstá.

Může se pochlubit velkou skautovnou v Plaňanech, menší chatou nedaleko Plaňan a tábořištěm se zděnou základnou u Stříbrné Skalice.

Vedoucí střediska jsou kvalifikovaní a neustále se vzdělávají.

Středisko ve spolupráci s obcí pořádá společenské akce nejenom pro děti, ale i pro dospělé obyvatele.

 

Historie

Spolek Skaut-Junák byl v naší obci založen roku 1931, tehdy pouze jako chlapecký kmen. Za klubovnu používali vrátnici plaňanského cukrovaru. První společné tábory prožívali na březích řek, rybníků a v lesích (Jabkenice, na Blanici...). Na tábořiště se dopravovali nákladním vlakem a spali v klasických stanech s podsadou. Prvním vůdcem byl bratr Kučaba.

S příchodem druhé světové války byl v roce 1938 Junák zakázán.

Druhý rozvoj se datuje po roce 1945. U táborového ohně v lomu byla započata další činnost nejen chlapeckého kmene, ale i dívčího, do jehož vedení je zvolena sestra Vernerová. První putovní tábor ještě v roce 1945 uskutečňuje družina Pohanů. Oddílovým vůdcem je Olda Čepelák.

Jejich pokřik zněl:

Čiki, liki, vlčí máky jsou tu taky

praotec Čech, hora Říp

věrnost své vlasti Pohane slib.

 

Oddíl vyráží do Vysokých Tater na Slovensko. Ostatní oddíly a družiny podnikají výpravy do blízkého okolí. Stálé tábory jsou až od roku 1946, kdy se pomalu ustalují poměry v poválečné republice. Tyto tábory probíhají v duchu pro nás klasického táboření, což je vaření v polních kuchyni, spaní ve stanech, spaní slamníků za pomoci rodičů i širší veřejnosti. Doprava na tábořiště je stále pomocí nákladních vagonů. Dále v letech 1945-1947 skauti vybudují dřevěnou chatu za nádražím, která slouží dodnes.

V roce 1948 probíhá tábor v Zákupech na Ploučnici pod vedením Oldy Čepeláka.

V roce 1949, i přes začínající obtíže vlivem politiky, je ještě uskutečněm tábor v Borohrádku.

 

Už během roku 1948 se vliv politiky výrazně projevuje. Vzniká Pionýr a Svaz mládeže, jež přetahují děti z odddílů Junáka. Z toho důvodu Junák zaniká v roce 1950 podruhé.